Girls Soccer State Tournament Pairings

Girls Soccer State Tournament Pairings

SHARE
Courtesy of NJ.com

* Indicates Shore Conference team or match up

Bold= Projected 1st round winner 

NORTH JERSEY, SECTION 1

Group 4

16-Hackensack at 1-Clifton 
9-Morristown at 8-North Bergen
12-Union City at 5-Livingston
13-Bergen Tech at 4-Montclair
14-Morris Knolls at 3-Kearny
11-Passaic Tech at 6-Randolph
10-Ridgewood at 7-Memorial
15-West Orange at 2-Bloomfield

Group 3

16-Teaneck at 1-Northern Highlands
9-Roxbury at 8-Morris Hills
12-Indian Hills at 5-Fair Lawn
13-Cliffside Park at 4-Old Tappan
14-Leonia at 3-Sparta
11-Pascack Valley at 6-Wayne Valley
10-Montville at 7-Paramus
15-West Milford at 2-Wayne Hills

Group 2

16-Dumont at 1-Ramapo
9-Pequannock at 8-Pascack Hills
12-Lenape Valley at 5-Glen Rock
13-Vernon at 4-River Dell
14-Demarest at 3-Mahwah
11-Newton at 6-High Point
10-Westwood at 7-Lakeland
15-Jefferson at 2-Ramsey

Group 1

16-Butler at 1-Park Ridge
9-Wallkill Valley at 8-Hawthorne
12-Mountain Lakes at 5-Pompton Lakes
13-Saddle Brook at 4-Midland Park
14-North Warren at 3-New Milford
11-Kittatinny at 6-Kinnelon
10-Cresskill at 7-Emerson
15-Hopatcong at 2-Waldwick

NORTH JERSEY, SECTION 2

Group 4

16-Plainfield at 1-Ridge
9-Linden at 8-North Hunterdon
12-Union at 5-Bayonne
13-Millburn at 4-Watchung Hills
14-Phillipsburg at 3-Bridgewater-Raritan
11-Columbia at 6-Westfield
10-Piscataway at 7-Woodbridge
15-Newark East Side at 2-Scotch Plains-Fanwood

Group 3

16-Ferris at 1-West Morris
9-Summit at 8-Belleville
12-Colonia at 5-Mendham
13-Chatham at 4-Cranford
14-Middletown North at 3-Hopewell Valley *
11-West Windsor-North at 6-Nutley
10-Middletown South at 7-Warren Hills *
15-Red Bank at 2-Somerville *

Group 2

1-Lyndhurst, bye
9-Hackettstown at 8-Rutherford
12-West Essex at 5-Ridgefield Park
13-Becton at 4-Parsippany
14-Fort Lee at 3-Morris Tech
11-Caldwell at 6-Whippany Park
10-Parsippany Hills at 7-Madison
2-Hanover Park, bye

Group 1

1-Glen Ridge, bye
9-Roselle Park at 8-New Providence
12-Cedar Grove at 5-Wood-Ridge
13-Hoboken at 4-North Arlington
14-Ridgefield at 3-Belvidere
11-Verona at 6-Secaucus
10-Dayton at 7-Dunellen
15-Weehawken at 2-Hasbrouck Heights

CENTRAL JERSEY

Group 4

16-Old Bridge at 1-Freehold Twp. *
9-Freehold Borough at 8-South Brunswick *
12-Sayreville at 5-Princeton
13-Franklin at 4-Monroe
14-North Brunswick at 3-Manalapan *
11-Hightstown at 6-Hillsborough
10-East Brunswick at 7-New Brunswick
15-West Windsor South at 2-Hunterdon Central

Group 3

16-Long Branch at 1-Colts Neck *
9-Steinert at 8-Northern Burlington
12-Brick at 5-Wall *
13-Westampton Tech at 4-Allentown
14-Jackson Liberty at 3-Toms River East*
11-Neptune at 6-Burlington Twp.
10-Ewing at 7-Ocean Twp *
15-Lawrence at 2-Moorestown

Group 2

16-Delaware Valley at 1-Rumson-Fair Haven *
9-Rahway at 8-Manasquan *
12-Monmouth at 5-Bordentown *
13-Voorhees at 4-Johnson
14-South Plainfield at 3-Holmdel
11 Robbinsville at 6-Bernards
10-Gov. Livingston at 7-North Plainfield
15-Raritan at 2-Spotswood *

Group 1

16-Maple Shade at 1-Shore *
9-Middlesex at 8-Haddon Twp.
12-South Hunterdon at 5-Palmyra
13-Highland Park at 4-Riverside
14-Manville at 3-Point Pleasant Beach *
11-Florence at 6-South River
10-New Egypt at 7-Burlington City
15-Bound Brook at 2-Metuchen

SOUTH JERSEY

Group 4

16-Cherry Hill East at 1-Shawnee
9-Kingsway at 8-Lenape
12-Rancocas Valley at 5-Millville
13-Brick Memorial at 4-Toms River North *
14-Clearview at 3-Williamstown
11-Jackson Memorial at 6-Washington Twp *
10-Cherokee at 7-Howell *
15-Egg Harbor at 2-Eastern

Group 3

16-Lacey at 1-Delsea *
9-Ocean City at 8-Gloucester Tech
12-Triton at 5-Highland
13-Atlantic Tech at 4-Toms River South *
14-Cumberland at 3-Central Reg *
11-Absegami at 6-Winslow
10-Seneca at 7-Mainland
15-Timber Creek at 2-Hammonton

Group 2

16-Collingswood at 1-Cedar Creek
9-Deptford at 8-West Deptford
12-Manchester Twp. at 5-Oakcrest *
13-Lower Cape May at 4-Haddonfield
14-Pemberton at 3-Cinnaminson
11-Barnegat at 6-Middle Twp *
10-Sterling at 7-Delran
15-Pinelands at 2-Point Pleasant Boro *

Group 1

1-Audubon, bye
9-Schalick at 8-Pitman
12-Wildwood at 5-Glassboro
13-Penns Grove at 4-Clayton
3-Pennsville, bye
11-Woodstown at 6-Gateway
10-Woodbury at 7-Buena
2-Haddon Heights, bye

NON-PUBLIC A-North

1-Immaculate Heart, bye
9-Hudson Catholic at 8-Holy Angels
12-Benedictine at 5-Pope John
13-Mother Seton at 4-Union Catholic
3-Oak Knoll, bye
11-DePaul at 6-Pingry
10-Mount St. Dominiv at 7-Kent Place
2-Paramus Catholic, bye

Non Public A-South 

1-Holy Cross, bye
9-Mount St. Mary at 8-Gloucester Catholic
12-Camden Catholic at 5-Red Bank Catholic *
4-St. John Vianney, bye *
3-Notre Dame, bye
11-Donovan Catholic at 6-Bishop Eustace *
10-Paul VI at 7-St. Rose *
2-Bishop Ahr, bye

NON-PUBLIC B-North

8-St. Dominic at 1-Montclair Kimberley
5-Newark Academy at 4-Villa Walsh
6-Eastern Christian at 3-Morristown-Beard
7-Dwight Englewood at 2-Morris Catholic

Non Public B-South

1-Moorestown Friends, bye
9-Timothy Christian at 8-Gill St. Bernard’s
12-St. Joseph (Hamm.) at 5-Our Lady of Mercy
13-Mater Dei at 4-Roselle Catholic *
3-Holy Spirit
11-Wildwood Catholic at 6-Rutgers Prep
10-Doane Academy at 7-Ranney *
2-Wardlaw-Hartridge, bye